Levé pozadí


LKPR Praha - Ruzyně

Letiště Praha, a. s., je provozovatelem nejvýznamnějšího mezinárodního letiště v České republice a největšího mezi novými členskými státy EU. Za rok 2008 získalo ocenění nejlepší letiště východní Evropy v soutěži World Airport Awards. Ročně tento mezinárodní vzdušný přístav odbaví mezi 11 – 12 milióny cestujících. Ti mají k dispozici nabídku kolem 50 leteckých společností spojujících Prahu přímou linkou se zhruba 130 destinacemi po celém světě. Operuje zde i 5 pravidelných cargo dopravců a další desítky společností pak zajišťují charterovou přepravu. Letiště Praha, které v roce 2009 hospodařilo s miliardovým ziskem, zaměstnává zhruba 2200 zaměstnanců, dalších odhadovaných více než 15 000 lidí zaměstnávají firmy působící na letišti či navázané na jeho provoz.

Letiště Praha s výjimečnou lokalitou ve středu Evropy nabývá na významu také jako přestupní uzel. Dlouhodobému růstu výrazně pomohl vstup České republiky do Evropské unie v roce 2004 a do schengenského prostoru. Od konce března 2008 probíhá odbavení do zemí Schengenu již bez celních a pasových kontrol. Největším dopravcem jsou České aerolinie, které pokrývají přes 40% provozu letiště.

LKTB Brno Tuřany


Mezinárodní letiště Brno-Tuřany je veřejné mezinárodní letiště. Nachází se 7,5 km jihovýchodně od centra Brna, na okraji historického slavkovského bojiště. Každým rokem se počet letů na tomto letišti zvyšuje.V roce 2010 bylo odbaveno 25 027 letadel, které přepravily zhruba 396 589 osob. Aktuálně na Brně operuje 6 leteckých společností a v letním období asi dalších 10 pro pravidelné i nepravidelné charterové lety a samozřejmně i nákladní přeprava. Dále je letiště využíváno pro všeobecné letectví, pro tréninkové lety (Austrian Arows) atd. Mají zde základnu vrtulníky letecké záchranné služby (Policie ČR, Alfa Helicopter).

LKPD Pardubice

Letiště Pardubice je regionální letiště se smíšeným civilním a vojenským provozem. Leží na jihozápadním okraji Pardubic u čtvrti Popkovice, jižně od dostihového areálu Velké pardubické. Provozovatelem civilní části letiště je společnost East Bohemian Airport a.s. V této době většina aerolinek operující v Pardubicích jsou ruské společnosti, např. : Transaero, Kras Air či Rossia. Na charterových linkách operují  5 dalších společností. Letiště tradičně zaznamenává nejhustší provoz v období Vánoc a během letní sezóny, samozřejmě i v Pardubicích probýha nákladní přeprava kdy nejčastějšími letadly jsou IL-76 a AN-124. Dle statistiky roku 2010 letiště odbavilo 60 132 cestujících v  1234 letadlech. Na rozdíl od ostatních českých regionálních letišť má pardubické letiště pouze nejnutnější vybavení.Do budoucna je proto pro rozvoj letiště prioritou výstavba nové odbavovací haly.

LKKU Kunovice

Kunovice je neveřejné mezinárodní letiště. Nachází se 4,5 km od Uherského Hradiště. V blízkosti areálu letiště se nachází letecké muzeum a firma Evektor. Letiště Kunovice je soukromé letiště, které patří i s přilehlým areálem firmě Aircaft Industries a.s. z více jak 50% ruské společnosti. Vyrábí, opravují a zalétávají se zde letouny L410 nebo Evektor, popř. CSA (Czech Sport Aircraft), které pak operují po celém světě kromě Antarktidy. Tudíž na letišti převládá všeobecný provoz a jediný dopravce Opera Jet zde má „v hangáru“ dvě proudové Cessny, kterými provádí privátní lety.


LKMT Letiště Leoše Janáčka Ostrava

Letiště Leoše Janáčka Ostrava (do prosince 2006 Letiště Ostrava-Mošnov) je veřejné mezinárodní letiště. Nachází se 10 km západně od Studénky mezi obcemi Mošnov, Albrechtičky a Petřvald.

Původně na místě dnešního letiště bylo v roce 1939 vybudováno polní letiště pro německé Luftwaffe, které odsud útočili na Polsko. Stálé letiště zde bylo vybudováno až v r.1959. V roce 2010 letiště odbavilo 14 319 letů a 279 973 cestujících. Hlavní dopravce působící v Mošnově je ČSA kteří zde létájí každodenní linky do Prahy a CCA do Vídně a dalších 7 dopravců s charterovými lety. Na jaře 2008 bylo na letišti otevřeno letecké opravárenské centrum CEAM

LKKV Karlovy Vary - Olšová Vrata

Letiště Karlovy Vary je mezinárodní veřejné civilní letiště ležící 4 km jihovýchodně od centra Karlových Varů. Na letišti operuje 5 dopravců s pravidelnými linkami a Travel Service s charterovými lety. V Roce 2010 letiště odbavilo 6 936 letadel a 70 903 cestujících. Největší letadlo, na které je letiště Karlovy Vary v současnosti koncipováno, je Airbus A321. Běžně se zde setkáte s letouny typu B737, A320 a 319. Do budoucna by se měla dráha prodloužit a rozšířit tak, aby letiště mohlo přijímat i velká dopravní letadla jako Airbus A330, Boening 767 nebo dokonce B747 (za určitých podmínek). Rozměry dráhy by měly být 2660 x 45 m. Měl by být vybudován nový velký terminál, parkoviště apod.