Levé pozadí

O projektu

Vítejte ve virtuální letecké školce!

Virtuální letecká školka je projektem české divize IVAO zabývající se realistickou simulací letecké dopravy a řízení letového provozu. Tento projekt má za cíl přiblížit virtuální létání všem zájemcům o tuto problematiku.

Nejsme organizací oprávněnou Úřadem pro civilní letectví k výcviku pilotů reálných letadel. Jedná se pouze o volnočasovou aktivitu formou zábavy se snahou elementárního vzdělání odborné veřejnosti.

alt

Novinka: 11MAY2019 - Přihlášky do letecké školky pozastaveny, pro přihlášení, prosím, sledujte Facebook školky zde.

Pro koho je projekt určen?

 • Pro každého nadšence do létání, který má zájem se něco nového naučit.
  Pro aktivní virtuální piloty, kteří chtějí rozšířit portfolio svých znalostí a zkušeností.

Jak výcvik probíhá?

Za celou dobu existence letecké školky se systém výcviku párkrát změnil, tak abychom poskytli studentům ten nejvyšší komfort. Momentálně probíhá výcvik pomocí individuálních přednášek. Po registraci pomocí formuláře se vaše přihláška zařadí na čekací listinu. Po přiřazení instruktora, které proběhne podle aktuální situace (počet studentů, časové možnosti) budou na uvedený e-mail zaslány další instrukce. Doba teoretického výcviku je individuální, ale pohybuje se okolo 2 měsíců. Následuje část praktická, ve které si můžete vybrat zda-li chcete pokračovat s IFR, nebo VFR létáním. Praktický výcvik trvá přibližně 2-5 měsíců.
Celý výcvik probíhá na našem divizním Discordu. Detaily zde!

Lekce zahrnuté v základním výcviku:

1. Úvodní hodina, seznámení s IVAO
2. Pravidla letu, přístroje v letadle, letový plán
3. Rozdělení vzdušného prostoru, stanoviště řízení letového provozu
4. Nastavení výškoměru, vzdušné rychlosti a používání letových hladin
5. Letecké zprávy a jejich dekódování
6. Frazeologie v letectví


Lekce zahrnuté v praktickém VFR výcviku:

1. Let po okruhu
2. Plánování traťového letu za viditelnosti terénu
3. Základy radionavigace
4. VFR traťový let
5. Selhání rádiového spojení
6*. Chcete si zažádat o zkoušku PP? (bonus, informační lekce)

Lekce zahrnuté v praktickém IFR výcviku:

1. Let po okruhu (VFR)
2. Základní pojmy pro IFR let, plánování IFR letu.
3. Komunikace s ŘLP
4. Přiblížení za IFR (přesné&nepřesné)
5. Základní non-rnav navigace.
6. Vyčkávání
7*. Chcete si zažádat o zkoušku SPP? (bonus, informační lekce)

Co budu potřebovat?

 • - rozhodnutí, zda máte zájem o výcvik v naší Virtuální letecké škole
  - průměrně výkonný počítač (s ohledem na verzi letového simulátoru), sluchátka s mikrofonem
  - letecký simulátor (doporučujeme Prepar 3D v4, případně Microsoft Flight Simulator X nebo X-Plane 11)
  - adekvátní ovládací zařízení - joystick (naši instruktoři Vám rádi poradí s výběrem toho nejvhodnějšího)
  - nějaký ten volný čas, výcvik probíhá dle času studentů, případně instruktorů. Každá lekce zabere přibližně 1 hodinu. Praktická část, může obsahovat i časově náročnější lekce, protože provádíme i plnohodnotný let.

Jak to celé vzniklo?

Potřeba výcviku pilotů je stará tak jako virtuální létání samo a datuje se jistě až do roku 1998, kdy vznikla první větší síť sdružující virtuální ATC (řídící letového provozu) a piloty s jejich simulátory. Na různých místech internetu existuje nepřeberné množství materiálů, především určených k samostudiu, obsahující odborná pojednání na konkrétní témata pilotního výcviku a pravidel létání.

V posledních letech byla naše rozsáhlá virtuální komunita svědky několika pokusů o zřízení leteckých škol, které zpravidla vedli lidé, jež sami intenzivní výcvik potřebovali. V naprosté většině případů byly tyto "školy" po krátké činnosti ukončeny. V dubnu roku 2013 byla zahájena úzká spolupráce s externí skupinou vybraných trenérů, která se v průběhu několika měsíců stala značně neefektivní a i tato spolupráce na poli výcviku pilotů byla v říjnu 2013 ukončena. Mnoho trenérů z tohoto neúspěšného projektu se kvůli interním konfliktům s původním subjektem rozhodlo nabídnout své znalosti naší Virtuální letecké školce. Piloti, kteří výcvik u této organizace nedokončili, mohou automaticky pokračovat v naší škole, a to s předchozími instruktory.

Výcvik virtuálních pilotů, jak ho můžeme vidět dnes, tak prodělal prakticky jen kosmetické a personální změny. V této chvíli se jedná o projekt, který je vedený přímo českou divizí IVAO, a ta má za leteckou školu plnou odpovědnost. Výcvik provádí certifikovaní instruktoři v daném rozsahu.

Tým Virtuální letecké školky