Levé pozadí

Software - Simulátor

Výběr

Výběr simulátoru je rozhodně věda. Každý simulátor má jiné požadavky, a také je vhodný pro jiné věci. Rád bych tedy tuto problematiku trochu projasnil, aby pro vás byl výběr jednodušší.

Pojďme si tedy rozebrat jednotlivé simulátory, které jsou podporované sítí IVAO.

Je třeba říct, že zejména FS2004 a FSX rozhodně nejsou v základu skvělé. Nicméně, co z nich dělá tu „skvělost“ je jejich otevřenost. Tudíž je možné do nich instalovat nezměrné množství scenerií, letadel, a mnoho dalších přídavků.
Hardware

Na záčatek jen shrnu několik tipů pro případný výběr hardwaru. Nejdůležitější je fakt, že procesory AMD pracují znatelně hůř. Tudíž doporučuji výhradně Intel. Jakožto optimální procesor se dá považovat řada i5.

Co se týče operační paměti, tak doporučuji minimální velikost 8GB. Samotný simulátor sice je schopen využít pouze 4GB, nicméně pokud k tomu budete mít spuštěný ještě další software, určitě se další kapacita bude hodit.

FSX: Grafické karty není třeba nijak zásadně řešit, tudíž si vystačíte i s těmi nejlevnějšími. Rozhodně doporučuji Nvidia. Co se týče konkrétních modelů, tak postačí GTX1050, případně starší GTX960.

P3D: Zde je již situace trochu složitější, a je potřeba dostatečně výkonná grafická karta. Jako takové minimum považuji GTX 1060, a optimum GTX1070. Pokud není cena problém, určitě využijete i vyšší řadu, a to je GTX1080.
altMicrosoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight (MSFS / FS2004 / FS9)

Tento simulátor již patří mezi klasiku, a v dnešní době již je poněkud zastaralý jak v rámci technologické, tak grafické. Nicméně jeho hlavní výhodou je zejména nízká hardwarová náročnost, a spolehlivost.

Co se týče četnosti a kvality addonů, tak je tento simulátor starým veteránem, který má za sebou ohromnou dávku vývoje třetích stran. Proto na tento simulátor najdete bezpochyby spoustu kvalitních, nicméně však starších přídavků. V dnešní době je vývoj addonů pro tento simulátor spíše výjimkou. Tudíž stoprocentně nečekejte jakékoliv nové věci.

Tento simulátor je tudíž vhodný pro staré, případně velmi slabé počítače nebo notebooky.


altaltMicrosoft Flight Simulator X (MSFX / FSX / FSX:SE)

Momentálně asi nejrozšířenější a nejrozporuplnější simulátor současnosti. Jedná se o nástupce FS9, a tudíž spousta mechanismů je z tohoto předchůdce převzata. Není se tedy třeba obávat nějakého zásadního šoku v rozdílnosti uživatelského rozhraní. Po grafické stránce je již o mnoho pokročilejší, nicméně stále má místy co dohánět.

Momentálně jsou dvě verze tohoto simulátoru. Původní (nyní nazývaná Boxed Edition), kterou dnes již běžně nekoupíte, a proto se s ní můžete setkat pouze v bazarech. Novější verze, která se nazývá Steam Edition, již je o něco lepší, nicméně stále to má do dokonalosti daleko. Je to v současnosti jediná verze, která se těší částečné podpoře, byť je poskytována jinou společností (Dovetail), která získala práva na „údržbu“.

Asi jeho největším neduhem je poměrně vysoká hardwarová náročnost, a to zejména na procesor. Co se týče grafické karty, postačí víceméně jakákoliv karta i nižší třídy, protože veškerou práci víceméně odvádí právě procesor. Ideální je procesor přetaktovat na rychlost alespoň 4 GHz, případně více.

Dalším velkým problémem je fakt, že pro optimální chod tohoto simulátoru je třeba poměrně intenzivní úprava konfiguračního souboru. Steam Edition sice funguje trochu lépe, nicméně stále se bez takzvaného „tweakování“ neobejdete.

Pokud si ohledně „tweakování“ nejste jistí, pak překlikněte v menu do části věnované pro právě ono „tweakování“.

Abych výkonnost tohoto simulátoru shrnul. Je to vždy záležitost kompromisů. Pokud máte silný procesor, a létáte hlavně VFR (malá letadla), pak vám tento simulátor bude běžet víceméně obstojně. Hlavní kámen úrazu je IFR (velká letadla), tak rozhodně neočekávejte zázraky. Ty nejnáročnější letadla se i na těch nejsilnějších počítačích můžou (a pravděpodobně budou) alespoň nepatrně v jistých částech letu sekat.

Dále simulátor také může poměrně často padat. Tudíž doporučuji také začít používat funkci autosave v FSUIPC, abyste byli schopni daný let případně obnovit.

Jako takové minimum pro lepší létání považuji čtyř-jádrový procesor s frekvencí více jak 3 GHz. Nicméně přetaktování přináší rozhodně znatelné výsledky.

Hlavním kladem tohoto simulátoru je, že stejně jako u FS9, je venku již nějakou dobu. Tudíž najdete opravdu ohromné množství addonů prakticky na cokoliv. Je sice možné, že nějaké starší addony mohou mít u Steam Edition problémy, nicméně je to spíše výjimka. Zatím nejznámější výjimka je addon Airport Enhancement Services (AES) od společnosti Aerosoft. U všeho ostatního máte víceméně funkčnost zaručenou.


altaltLockheed Martin Prepar3D (P3D)

Prepar3D je aktuálně nejnovější a technicky nejvyspělejší civilní simulátor, který je dostupný veřejnosti. Využívá základu z FSX, a dalších úprav a vývoje společností Lockheed Martin.

Jeho hlavní předností je kontinuální vývoj ze strany společnosti Lockheed Martin, a k dnešnímu datu je dostupná verze 3. Po grafické stránce funguje naprosto skvěle, a po instalaci několika doplňků. Nejzásadněji například Prepar3D Tweak Assistant (PTA), a nějakého presetu (například Ultimate Realism Pack). Po nainstalování těchto věcí, a dalších grafických addonů, může tento simulátor vypadat naprosto neuvěřitelně.

Co se týče hardwarové náročnosti, tak je stále třeba čtyř-jádrový procesor s frekvencí minimálně 3 GHz, optimálně tak 3,5 GHz – 4 GHz. Tudíž řada Intel Core i5.

U grafických karet jako takové minimum považuji Nvidia GTX 1060, a optimum GTX1070. Pokud není cena problém, určitě využijete i vyšší řadu, a to je GTX1080.

Samozřejmě žádný simulátor není dokonalý, a může se stát, že občas také spadne, nebo se začne také někdy sekat. Nicméně v případě splnění kritérií pro výběr hardwaru, můžete určitě čekat výrazné zlepšení oproti FSX.

Jedním z největších problémů, které můžete u P3D očekávat, je kompatibilita. Byť je P3D postaveno na FSX, tudíž je na teoretické rovině zajištěna funkčnost prakticky čehokoliv pro FSX, realita je jiná. Lockheed Martin je velmi aktivní ve vylepšování simulátoru, a díky tomuto vylepšování již není zaručena zpětná kompatibilita se zejména staršími produkty pro FSX.

Asi nejmenší problém je u scenerií, kdy sice můžete mít problémy, ale většina zejména payware scenerií by měla fungovat bez větších problémů. Případně není problém si FSX „nasimulovat“ tím, že vytvoříte kopii „Prepar3D.exe“ a přejmenujete jí na „FSX.exe“. Dále vyberete v možnosti instalace FSX, a navedete instalátor do složky s Prepar3D.

Co se týče letadel, tak doporučuji využívat přímo verze pro P3D, nicméně nějaká základní letadla třeba od Carenado, mají poměrně velkou šanci na funkčnost. Toto je však zcela individuální.


altaltLaminar Research X-Plane (XPL)

Další z technologicky vyspělejších simulátorů. Jeho velkou výhodou je fakt, že se na průměrných počítačích ani nastavovat nemusí a jede na dobrých FPS. Tento simulátor bych ale pro úplné začátečníky nedoporučil, jelikož postrádá hodně addonů a v některých situacích je celkem složitý na ovládání.


altShrnutí

Abych to tedy co nejlépe shrnul.

Pakliže máte slabý, případně hodně starý počítač, nejlepší chod může rozhodně zaručit FS2004.

Pokud máte výkonný procesor, ale slabou grafickou kartu, bude nejvhodnější FSX. Pakliže zjistíte, že FSX nefunguje dle vašich představ, bude nejspíš třeba vyzkoušet FS2004.

Pokud máte výkonný procesor i grafickou kartu, rozhodně by stál za zkoušku Prepar3D.

Toto je však vždy záležitost vyzkoušení, a proto se nezdráhejte vyzkoušet více simulátorů.