Levé pozadí

Před prvním připojením

Ještě než se poprvé připojíte online na IVAO, je tu několik rad jak minimalizovat problémy a nedorozumění.

Důležitým a nezbytným prvkem komunikace je mikrofon se sluchátky. Dá se sice použít oddělený mikrofon na stole, ale příliš se to neosvědčilo. Jako nouzové řešení  se to dá akceptovat, ale sami zjistíte, že ne na dlouho.  Není nutné pořizovat zmíněnou sadu za velké peníze, bohatě vyhoví komplety od 150,- Kč (Datart, Elektroworld, Alza a další).

Další důležitou kapitolou, která působí problémy, je Teamspeak 2. Jeho prostřednictvím je zajištěna Vaše hlasová komunikace s okolím na síti. Upozorňuji, že v tomto bodě se mohou vyskytnou problémy individuálního charakteru. Jednak IVAO funguje jen s TS2 a nikoli jinou vezí. K jeho instalaci (TS2) dojde (by mělo dojít) automaticky při instalaci IvApu. Při instalaci si dejte pozor, abyste zaškrtli příslušné políčko. Jinak se instalace neprovede. Konfigurace TS2 je v kapitole „Trenink- Začánáme jako Pilot“ „Kapitola 12 – Použití TeamSpeaku“

Problémy můžou nastat na Vašem PC – antivir, či jiná zabezpečení. Neexistuje jednotný recept, jak případné potíže odstranit….

Správná funkce se dá ověřit poměrně jednoduchým způsobem. K tomu je zapotřebí program The Eye (známý též pod názvem The IvAe). Ke stažení je na stejném místě jako IvAp   ( http://www.ivao.aero/softdev/ ) a kompletní manuál v češtině je v sekci „Trénink – Sledování provozu“. Na stejném místě je i popis instalace a konfigurace. Je důležité, vyplnit rubriku  „Connect  to TS“ včetně přiděleného hesla při registraci. NEZAMĚNIT za heslo na webové stránky, sem patří heslo „Ivan Password“. Nyní tento program (The Eye) spustíte a na zobrazené mapě si vyberete nějaké obsazené letiště v CR. Kliknete levým tlačítkem myši na jeho střed a následně si vyberete  příslušnou zobrazenou ATC pozici. V pravé části se zobrazí klávesa  „Join Channel“.  Zde kliknout a pokud je TS2 správně nainstalován, objeví se fialová tabulka se třemi oddíly. V tom levém najdete svoji volačku, kterou jste zadali do „Connect  to TS“. Vysílání některého z účastníků připojených na danou pozici je indikováno zeleným světlem a měli byste jej i slyšet. Pokud není na vybraném letišti provoz, můžete si s řídícím ověřit, zda Vám TS2 funguje bez problémů. V žádném případě však nezasahujte do již probíhající komunikace .  Jak bylo zmíněno, v případě potíži není jednotný postup, jak to oživit. Někdy stačí přeinstalovat IvAp, někdy zásah do antiviru a podobně. Je to čistě individuální záležitost.

Zmíněný program The Eye je též vhodný mít nainstalovaný  i z hlediska Vaší další činnosti na síti a nikoli jen za účelem otestování TS2.  Jednak umožňuje sledovat komunikaci mezi piloty a řídícím, čímž se také lecčemu přiučíte a také Vám umožní sledovat provoz na IvAu.