Levé pozadí

Sledování provozu

IVAE (The Eye of IVAO) je oficiální produkt vývojového týmu IVAO. Byl vytvořen, aby nahradil zastaralý program Servinfo. IVAE stahuje data ze sítě IVAN (IVAO Network) a ty dále zobrazuje na 2D, 3D mapách, ale nejen to. Mimo jiné nabízí různé kombinace seznamů připojených lidí (dle států, volacích znaků, serverů) ale také vytvoření vlastního seznamu přátel. Umožňuje přímé připojení na Teamspeak kanál vybraného řídícího.


Program IvAe i český manuál stahujte ZDE.

Instalace a konfigurace

IVAE bylo oficiálně testováno na počítačích s 1,5Ghz procesorem, 512MB RAM pamětí a 64MB grafické kartě. IVAE si můžete stáhnout ze stránek IVAO.aero. IVAE se instaluje ze staženého samo instalačního balíčku, a tedy standardním způsobem, po "odklikání" celého instalačního procesu(Next, "I accept the agreement", Next, Next, Next, Next, Install, Next) a úspěšné instalaci program nabídne spuštění.

Konfigurace TS

Kliknutím na Settings > General settings se dostaneme ke konfiguraci. Abyste se mohli přihlásit a poslouchat komunikaci mezi piloty a řídícími, musíte již mít aktivní registraci na IVAO.

Pozn: použité přihlašovací údaje nejsou skutečné.

  • Callsign: Volací znak (nick) pod jakým budete připojeni. Doporučuji vybrat unikátní, avšak v rámci pravidel (_OBS na konci). LKAA_OBS, LKAA_MV_OBS, LKPR_OBS a různé jiné. Tento volací znak by měl být stejný jako používáte pro sledování provozu přes Ivac.

  • VID: Váš IVAO přidělený VID, šestimístné číslo, které naleznete v registračním e-mailu.

  • Password: Vaše IVAN heslo, nikoli website !

  • Používání IVAE

  • Nyní přejděme rovnou k používání samotnému a klíčovým funkcím programu.

  • Stažení dat

  • Existuje funkce, která zajistí stažení ihned po spuštění programu a poté každých x minut (viz nastavení výše). Stažení dat lze provést i manuálně a to hned několika způsoby.
  • První z nich je kliknutí na lištu dole, je tam nápis "Click here to download IVAO data", případně "Data downloaded".
  • Druhým způsobem se můžete proklikat přes File > Download current data
  • A třetí je nejjednodušší a to pouhé stisknutí klávesy F9

Hlavní stránka (Main)

Zde jsou užitečné informace o síti. Nadcházející akce, slety, vaši kamarádi online, počty online členů z toho ATC, pilotů, pozorovatelů a mimo jiné i počet online serverů. Více informací obvykle zobrazíte kliknutím na vybranou položku. Další užitečnou funkcí je "Search Data" v dolní části hlavní stránky. Umožňuje stažení například METAR nebo TAF informace a také její komplexní dekódování.

OpenGL mapa (Map)

V mapě se můžete volně pohybovat přetažením myši, přibližovat a oddalovat kolečkem. Pravým myšítkem pak upravujete nastavení mapy (zobrazení pozorovatelů, barvy jednotlivých skupin, zobrazení textur apod.). Při kliknutí na popisek u řídícího se dozvíte veškeré potřebné detaily. Kliknutím na jméno v zobrazeném dialogu se dostanete na IVAO profil daného člena. Zde máte také možnost připojit se na zvukový kanál (Join Channel), případně si kamaráda uložit (Add to friends). Kliknutím na pilota pak zobrazíte jeho detaily a můžete se podívat i do jeho letového plánu (Show FP)

Detaily státu (Countries)

Zde můžete sledovat všechny řídící a piloty v dané lokalitě a vhodně je filtrovat. Kliknutím na tečky u vlaječek nahoře si můžete nadefinovat oblíbené státy. Pozn: stát s vlaječkou na prvním místě se bude zobrazovat defaultně po rozkliknutí karty Countries.,

Seznamy řídících, pilotů a pozorovatelů (Controllers, Pilots, Observers)

Zde jsou vypsáni všichni řídící/piloti/pozorovatelé odpovídající případnému filtru (např. zadejte LK a Apply pro zobrazení jen českých ATC). Můžete si je libovolně řadit, zobrazovat jejich detily či si je přidávat mezi své přátele. Tučně zvýrazněné hodnosti označují SUPervisory případně ADMinistrátory sítě.

Rezervace (Scheduling)

Po stažení vybraných rezervací výběrem Controllers / Pilots a kliknutí na download můžete procházet jednotlivé rezervační záznamy. Přehlednějsí soupis rezervací je však na ivao.aero/atcss

Moje oko (My Eye)

Tato karta je aktivní pouze jste-li online jako ATC nebo jako pilot. Poté zobrazuje nejrelevantnější informace, které by se Vám měly hodit během Vašeho připojení.