Levé pozadí

Frekvence

Piloti a řídící mezi sebou  komunikují po naladění příslušné frekvence.  Všechny jsou podle reálu a jejich hodnoty jsou uvedeny v mapách, nebo v programu IvAe.

Piloti:

Piloti mají dvě možnosti, jak naladit příslušnou frekvenci.
Jednak přímo na radiovém panelu v letadle a nebo na panelu IvApu.


Při použití IVAPu je možné frekvenci přeladit buďto kliknutím pravým tlačítkem myši vedle frekvence v okně a nebo přímo na radiovém panelu v letadle.

Ivap

Poznámka: V případě že nejste v oblasti řízené nějakým řídícím, je třeba naladit frekvenci 122.800, které se říká UNICOM. Tato frekvence musí být používána, pokud létáte v oblasti, kde není žádný řídící ( ATC ). UNICOM je  frekvence, na níž musíte sdělovat písemně své záměry a monitorovat  záměry ostatních. Na této frekvenci se komunikuje pouze po textu v angličtině (výjimečně česky). V žádném případě se této frekvence nesmí používat pro soukromé zprávy. K tomuto účelu je nástroj .chat

Poznámka hlavně pro začínající piloty – pro neoficiální komunikaci s jinými členy na síti (žádost o radu, o pomoc a podobně) se používá zmíněný nástroj  „ .chat “  .  Do dolního řádku IvApu napíšete .chat xxxx enter  (tečka chat volačka koho volám ENTER). Objeví se samostatné okno, do kterého pak píšete co je zapotřebí.  Tento způsob komunikace je pouze mezi vámi a volaným a nezatěžuje tedy okolí.

Řídící (ATC):

Během přihlašování budete muset nastavit frekvenci stanoviště, které chcete řídit. Platné frekvence jsou k dispozici v mapách, DATABÁZI IVAO.

Commbox

Frekvence se nastaví následovně:

Kliknout na první levou frekvenci  a pak napsat dole v komunikačním řádku IVAC  "// a frekvenci".

Například.:   //118.100

Upozorňuji, že ve zmíněném panelu COMMBoxu to musí být první frekvence z leva.

IVAC po spuštění automaticky připojí Team Speak, kde je pak  nutné  založit kanál se jménem vašeho stanoviště.

Piloti a řídící:

Existuje jedna zvláštní frekvence, kterou musí všichni znát: 121.500 MHz, také nazývaná GUARD. GUARD je nouzová VHF frekvence na celém světě a proto musí být používána pouze pro nouzové případy.


Použijte GUARD pokud:

žádný jiný komunikační systém nefunguje (chat, soukromá zpráva, TS)

pokud musíte učinit okamžité kroky (letadlo blokující RWY mezitím co jiné je na finálním přiblížení apod.)


Poznámka: v simulátoru, v textovém režimu, každý pilot nebo řídící připojený ve stejnou dobu uvidí, co budete psát, pokud bude váš COM nastaven na 121.500. Pokud řídící na této frekvenci cokoli napíše, uvidí to všichni piloti na síti v dané oblasti bez ohledu na to, jakou mají sami nastavenou frekvenci.

Pokud chce pilot na této frekvenci (GUARD – 121.50) něco napsat, musí si ji nastavit.

Pro komunikaci mezi řídícími  používejte CHAT kanál, nebo IVAO Intercom :

 http://intercom.ivao.aero/index.php?sel=CZ

 a návod na požití je na :

http://intercom.ivao.aero/Docs/Doku_CZ.pdf