Levé pozadí

Průvodce novým webem

První věc, která vás jistě napadne, je vyzkoušet zde vše možné i nemožné. Opět opakuji, že web samotný již běží, ale některé články a komponenty jsou prozatím buď pozastaveny, nebo ještě bez dat, proto některé odkazy nemusí plně fungovat. Poprosíme vás o hlášení těchto problémů do dané části místního fóra. Tento článek ale pojednává o něčem trochu jiném, o tom, jakým způsobem se zde orientovat. Věřím, že po několika dnech vám přejdou novinky do krve, ale pro začátek bych pro vás měl několik základních rad.

 Hlavní stránka


Jistě jste si všimli, že náš web běží na adrese http://www.ivao.cz. Pojďme si projít úvodní stránku. Vlevo nahoře najdete logo české divize. Toto logo je klikatelným odkazem zpět na hlavní stránku. Pokud zabloudíte, jednoduchým kliknutím do tohoto loga se vrátíte zpět na začátek. V celém webu funguje tzv. "drobečková navigace" tak, jak jste byli zvyklí ze starého webu. Najdete ji vpravo nahoře, pod záložkami do jednotlivých sekcí. Na hlavní stránce je skrytá, zobrazí se pouze v případě, že se budete propracovávat hlouběji do webu. Vpravo nahoře může zaujmout náhodně se měnící obrázek. Tyto obrázky budou dále přibývat, aktuálně jich je něco kolem deseti. Pro umenšení zátěže se však náhodný obrázek refreshuje pouze s novým spuštěním celého prohlížeče, nikoliv tedy se zmáčknutím F5 na hlavní stránce. To jen pro případné pokušitele ;). Pod tímto obrázkem najdete 6 záložek, vedoucích do jednotlivých hlavních sekcí.

Hlavní prostor na stránce zabírá nejprve nejnovější článek, najdete jej vždy nejvíce nahoře, nad řadou velkých ikon. Další, starší články, se řadí postupně chronologicky právě pod tyto ikony do dvou sloupců. V případě, že počet těchto článků přesáhne určitou mez, zcela dole na stránce se objeví odstránkování na starší články. Ještě se vrátím zpátky k ikonám. Jejich pojmenování i to, kam odkazují, je poměrně intuitivní a doufáme, že usnadní vyhledání podstatných informací.

Pravý sloupec hlavní stránky bude v budoucnu ještě mírně změněn, nicméně zásadní změny čekat nelze. Věřím, že veškeré položky jsou zcela intuitivní. Novinkou pro všechny je login na samotný web. Loginy NEJSOU přenesené ze starého webu/fóra, tzn. je nutno si udělat zcela novou registraci. Není již ale potřeba dělat další registraci do fóra, fórum je implementováno přímo do tohoto přihlášení.Položky ATC online, Piloti Online a Rezervace zobrazují aktuální dění a stav na síti IVAO. Sekce plánované akce zobrazuje banner nejbližších plánovaných akcí, po kliknutí na banner zobrazíte detaily samotné akce.

Na chvíli ještě skočím zpět na velké ikony na hlavní stránce. Ikona Plánované akce odkazuje na kalendář budoucích akcí, který má několik nových funkcí. Jednak zobrazuje chronologicky plánované akce a dále si můžete všimnout třech modrých ikon. Ikona textu zobrazí opět detaily o akci, ikona s perem Vás přihlásí na tuto akci. Budeme moc rádi, pokud budete tuto funkci využívat. Bude i zpětným vodítkem pro nás, abychom zjistili, které akce více "táhnou", které nejsou tolik populární a které třeba opakovat v průběhu roku častěji. Modrá ikona hlaviček zobrazí seznam lidí přihlášených na danou akci.  

Vraťme se do pravého sloupce, chybí ještě jedna položka a to Facebook. Jedná se o prolink na fanouškovskou stránku České divize IVAO právě na Facebooku. Doufáme, že i toto přispěje ke komfortnímu způsobu např. domluvy na různé akce, či v poslední době oblíbené "reklamě na pokrytí".

 Struktura webových stránek

Pojďme se nyní v krátkosti podívat, jak je celý web koncipován a tříděn. Základem jsou Sekce. Jedná se o odkazy vpravo nahoře na hlavní stránce. Po vstupu do sekce se v pravém sloupci objeví Kategorie. Tyto kategorie mohou být děleny ještě na Podkategorie. V každé z těchto úrovní mohou být  jednotlivé články, které jsou opět chronologicky seřazeny a v případě jejich většího počtu opět, stejně jako na hlavní stránce, odstránkují. Každý článek je uvozen krátkým perexem, celý článek zobrazíte rozkliknutím tří letadel na konci perexu. 

 Ještě jednou k registraci

Na závěr ještě opakuji, z důvodu velké důležitosti: Abyste mohli využívat veškerých dostupných prvků, měli jste zobrazeny veškeré články, neboť některé jsou přístupné pouze registrovaným uživatelům, abyste si mohli vytvořit vlastního avatara do fóra a začít přispívat, abyste mohli začít létat divizní tours, budete potřebovat novou registraci na tomto webu. Registraci zahájíte vpravo nahoře pod kolonkami pro budoucí přihlášení. Děkujeme